Systemy klejące na gorąco

Jednostki Xmelt pracują w kombinacji z wężami grzewczymi oraz głowicami klejowymi tworząc system klejenia na gorąco.

Innowacyjna technologia

Jednostki Xmelt pracują w kombinacji z wężami grzewczymi oraz głowicami klejowymi tworząc system klejenia na gorąco. Seria Xmelt  zapoczątkowana w roku 2006 została zaprojektowana w sposób pozwalający na zminimalizowanie zużycia energii elektrycznej. Zarówno zbiornik, wąż, sposób topienia jak również aplikatory o wysokiej częstotliwości  zostały zaprojektowane w technologii pozwalającej na wygenerowanie oszczędności kleju, energii , a co za tym idzie pieniędzy. Baumer hhs oferuje wiele rodzajów osłon izolacyjnych dla aplikatorów klejowych dzięki czemu zredukowana zostaje powierzchnia powodująca utratę ciepła – system wymaga mniejszego poboru energii do rozpoczęcia pracy, poprzez mniejsze wahania temperatury wpływa korzystnie na klej i jest przyjazny dla środowiska.

Tesla

Głowica do aplikacji klejów termotopliwych bez użycia sprężonego powietrza. Kompaktowe rozwiązanie w pakowaniu końcowym. Wydajna, trwała, bez sprężonego powietrza.

A – Tesla Highspeed

Zastosowanie Tesla highspeed prowadzi do wyraźnego obniżenia kosztów produkcji poprzez eliminację zużycia bardzo drogiego sprężonego powietrza oraz poprzez dłuższą żywotność głowicy aplikującej do 1 miliarda cykli. Jest to kontrolowane przez sterownik Baumer hhs.

Poprawa bezpieczeństwa i higieny pracy.

Eliminacja źródła sprężonego powietrza znacznie poprawia bezpieczeństwo przemysłowe. Poziom hałasu przy maszynie jest znacznie zmniejszony w porównaniu z tym, który generuje głowica elektropneumatyczna.

Zaletą Tesla Highspeed jest jej kompaktowa budowa (brak wystających

elementów) oraz brak stosowania linii ze sprężonym powietrzem. Głowica klejowa

jest bardzo dobrze izolowana, minimalizując ryzyko poparzenia. Zintegrowany czujnik termiczny automatycznie wyłącza głowicę przy zbyt wysokich temperaturach włączając ją

ponownie po osiągnięciu dopuszczalnej jej wartości. Zastosowanie wspomnianych rozwiązań zwiększa bezpieczeństwo i niezawodność linii produkcyjnej. 

Połączenie prędkości i jakości

Tesla highspeed pozwala na ekstremalnie szybkie cykle przełączania z częstotliwością 600 Hz. Doskonała aplikacja punktowa jest zagwarantowana, nawet podczas najwyższej prędkości maszyny. System pokazuje doskonałe właściwości odcięcia nawet w trakcie klejenia przerywanego z dużymi prędkościami.

Rewolucyjna technologia i niezawodna jakość.

Tesla highspeed jest wynikiem niezawodnej jakości Baumer hhs w segmencie wysokojakościowej i innowacyjnej inżynierii, dopasowanej do szczególnych wymagań pakowania końcowego. 

B – Tesla Red

Pierwsza elektromagnetyczna głowica do aplikacji klejów termotopliwych w pakowaniu końcowym. Bezpośrednio kontrolowana przez sterownik PLC. Wydajna, trwała, niezawodna – dla systemów Baumer hhs. Tesla Red jest pierwszym na świecie produktem, który rewolucjonizuje aplikację klejów termotopliwych. Elektromagnetyczny pistolet do aplikacji klejów zastępuje powszechnie spotykane na rynku elektropneumatyczne głowice klejowe. Odbywa się to poprzez ich prostą zamianę w istniejących układach klejowych. Tesla Red może być łatwo zintegrowana ze standardową linią produkcyjną, w rezultacie dając liczne korzyści bez konieczności poważnych inwestycji.

Tesla Red:

 • Elektromagnetyczna głowica aplikująca klej liniowo lub punktowo.
 • Do 10-razy dłuższa żywotność w porównaniu do elektropneumatycznych głowic do aplikacji kleju termotopliwego.
 • Redukcja hałasu pracy o 30 dB w porównaniu do elektropneumatycznych głowic klejowych.
 • Oszczędność kosztów poprzez eliminację użycia sprężonego powietrza.
 • Współpracuje z powszechnie stosowanymi systemami na bazie sterowników PLC dostępnymi na rynku.
 • Łatwo wymienialny moduł wtykowy.
 • Zwarta konstrukcja.
 • Izolacja cieplna.
 • Zintegrowany wyłącznik temperaturowy.
 • Konstrukcja zgodna z normą DIN EN 415-10
 • Spełniająca stopień ochrony IP54
 • Stopień ochrony IP65 dostępny jako opcja.

C – Tesla Blue

Wydajniejsza, trwalsza, bardziej niezawodna i kompatybilna z większością systemów do klejenia na gorąco. Tesla Blue jest pierwszym na świecie produktem, który rewolucjonizuje aplikację klejów termotopliwych. Elektromagnetyczny pistolet do aplikacji klejów zastępuje powszechnie spotykane na rynku elektropneumatyczne głowice klejowe. Odbywa się to poprzez ich prostą zamianę w istniejących układach klejowych. Tesla Blue może być łatwo zintegrowana ze standardową linią produkcyjną, w rezultacie dając liczne korzyści bez konieczności poważnych inwestycji.

Tesla Blue:

 • Elektromagnetyczna głowica aplikująca klej liniowo lub punktowo.
 • Do 10-razy dłuższa żywotność w porównaniu do elektropneumatycznych głowic do aplikacji kleju termotopliwego.
 • Redukcja hałasu pracy o 30 dB w porównaniu do elektropneumatycznych głowic klejowych.
 • Oszczędność kosztów poprzez eliminację użycia sprężonego powietrza.
 • Współpracuje z powszechnie stosowanymi systemami na bazie sterowników PLC dostępnych na rynku.
 • Łatwo wymienialny moduł wtykowy.
 • Zwarta konstrukcja.
 • Izolacja cieplna.
 • Zintegrowany wyłącznik temperaturowy.

Agregaty topiące Xmelt

Wyposażone są w elektroniczną pompę tłokową lub alternatywnie pompę zębatą wraz ze sterownikiem mikroprocesorowym obsługującym 14 obwodów grzewczych z charakterystyką PID. Agregat topiący Xmelt przetwarza granulki kleju w formę płynną i utrzymuje odpowiednią stałą temperaturę. W momencie aktywowania głowic aplikujących jednostka zaczyna pompować płynny klej poprzez węże grzewcze do głowic, gdzie jest on aplikowany na powierzchnię produktu z odpowiednią temperaturą. W kombinacji ze sterownikiem Xtend3 kompletny system klejenia na gorąco może być kontrolowany bezpośrednio z panelu dotykowego. Ekran dotykowy pozwala na wprowadzenie wymaganego wzoru klejenia oraz dostosowanie temperatur zbiornika kleju, węży grzewczych jak również głowic aplikujących.

 • możliwość pracy z dwoma, czterema, sześcioma lub ośmioma wężami grzewczymi
 • wyposażony w wielkopowierzchniowy filtr
 • monitorowanie poziomu kleju
 • pneumatyczna redukcja ciśnienia
 • obrotowy panel sterujący – 180 stopni (jednostki do 12 kg)
 • dotykowy ekran sterujący (zbiorniki powyżej 40 kg)
 • solidna plastikowa obudowa
 • podwójne filtrowanie od strony zasypu
 • budowa modułowa – możliwość rozbudowy
 • wysokiej jakości nieprzywierająca powierzchnia zbiornika
 • pojemność zasobnika do 80 kg
 • zgodny ze standardem UL/CSA

Szeroki wybór dostępnych komponentów pozwala na stworzenie modułowego systemu, który sprosta nawet najbardziej wymagającym technicznym wyzwaniom przy aplikacji klejów reaktywnych i termoplastycznych.

Duże agregaty topiące Xmelt

Wyposażone są w pompy tłokowe lub pompy zębate. Jako alternatywa dla pompy tłokowej z elektronicznie sterowana regulacją tłoka duże topielniki mogą być również wyposażone w pompę zębatą zapewniającą nadzwyczaj dokładną i powtarzalną aplikację kleju.

Bezproblemowa wymiana pompy

W dużych jednostkach bardzo łatwo wymienić pompę zębatą nawet przy pełnym zasobniku, pozwala to na dopasowanie różnego stopnia przepływu kleju dla poszczególnych prac.

Skonstruowany z największą precyzją

Seria docenionych przez rynek agregatów topiących Xmelt rozrasta się. Agregaty z zasobnikiem 80 kg i więcej mogące obsłużyć 8 węży klejowych mają tak samo wygodną i intuicyjną obsługę jak mniejsze jednostki powszechnie docenione przez klientów. Dzięki wewnętrznemu i zewnętrznemu systemowi komunikacji  system klejenia na gorąco może służyć jako baza danych dla Twojej maszyny. W razie potrzeby system umożliwia wygenerowanie oszczędności kleju i energii poprzez odpowiednie skonfigurowanie parametrów w jednostce sterującej.

Agregaty topiące do kleju poliuretanowego – PUR

Efektywna praca z klejami typu PUR wymaga produkcji bez przestojów, zminimalizowania czasów potrzebnych na czyszczenie jak również ograniczenia czasu serwisowania. Te wymogi z powodzeniem spełnia nowa seria agregatów topiących XBM, która ustanawia nowy standard jakości w zakresie osiągnięcia zrównoważonej i ekonomicznej produkcji.

Bezpieczeństwo pracy

 W procesie tworzenia serii XBM został nałożony duży nacisk na bezpieczeństwo użytkownika czego dowodem jest uzyskanie certyfikatu przez German Employer’s Liability Insurance Association. Pomiary przeprowadzone w centrum rozwiązań Baumer hhs potwierdzają, że oferowany system bez problemu wpisuje się w przyjęte normy, co czyni go jedynym certyfikowanym systemem spełniającym normy niskiej emisji izocyjanianu.

Niskie zużycie kleju

Kleje poliuretanowe są stosunkowo drogie w zakupie, z tego właśnie powodu system przystosowany jest do pracy z tubami zawierającymi klej co  w rezultacie umożliwia całkowite wykorzystanie kleju oraz dłuższy termin jego przydatności po otwarciu. Zawartość tuby zostaje całkowicie zużyta nie pozostawiając odpadu. Przedwczesne stwardnienie i oksydacja kleju poliuretanowego zostały rozwiązane przez użycie specjalnej prasy tłoczącej oraz hermetycznej komory zasobnika eliminującej całkowicie dostęp powietrza.

Łatwe czyszczenie

Dzięki zastosowaniu nieprzywierającej powierzchni na wszystkich elementach mających kontakt z klejem system pozwala na szybkie i łatwe czyszczenie. Pokrywa zasobnika może zostać zdemontowana bez użycia narzędzi dając operatorowi bezproblemowy dostęp do wszystkich części wymagających czyszczenia, co w rezultacie wpływa na minimalizuje przestoje.

Zachowanie ciągłości produkcji

Tuba z klejem może zostać bezpiecznie zmieniona bez potrzeby zatrzymywania produkcji, a szybki proces jej topienia pozwala na natychmiastową kontynuację pracy.

Zaawansowany design zasobnika

Dopracowany do perfekcji zasobnik pozwala na zoptymalizowane topienie kleju i łatwe czyszczenie – tylko wymagana w danej chwili ilość kleju jest przetapiana, a efektywna izolacja zbiornika generuje oszczędności energii elektrycznej.

Szybka wymiana pompy

Aby dostosować odpowiedni przepływ kleju pompa może być zmieniona w kilku prostych krokach nawet w przypadku gdy zasobnik jest pełny. Agregat XBM-0,2 zawiera kilka układów ciśnienia, więc jedno urządzenie spełnia wymogi niezbędne do produkcji kilku rodzajów opakowań transparentnych.

Xmelt entry level

Nowa seria agregatów topiących – Xmelt entry level przeznaczona jest dla tych użytkowników, którzy oczekują precyzyjnej aplikacji kleju, ale nie wymagają zaawansowanych funkcji, które oferuje standardowa wersja Xmelt. Jest to seria budżetowa. Agregat ma możliwość podłączenia do 4 węży klejowych i jest wyposażony w zasobnik pokryty specjalną powierzchnią ułatwiającą czyszczenie.

Wymienny filtr

Łatwo dostępny wymienny filtr pozwala na eliminację zanieczyszczeń kleju mogących zakłócić proces klejenia.

Bezpieczeństwo

Zawór spustowy ciśnienia jak również wyłącznik zapobiegający przegrzaniu się topielnika zapewnia bezpieczeństwo pracy.

Głowica aplikująca

Seria Xmelt entry level wspiera docenione na rynku i niezawodne głowice klejowe serii HM-500. Agregat współpracuje z głowicami: punktowymi, liniowymi, sprayowymi oraz spiramelt.

System automatycznego uzupełniania zasobnika

System automatycznego uzupełniania zasobnika pozwala na niezakłócona produkcję, a przy tym nie niszczy granulatu w procesie zasysania. Przemysłowe procesy klejenia na gorąco coraz bardziej skupiają się na zredukowaniu przestojów produkcyjnych, skróceniu czasu potrzebnego na utrzymanie systemu w czystości oraz zminimalizowania potrzeb serwisowych. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów Baumer hhs poszerzył swoją ofertę o urządzenia spełniające wyżej wymienione standardy. Prosty do zainstalowania system automatycznie utrzymuje poziom kleju w zasobniku oszczędzając czas, co w rezultacie zwiększa produktywność linii. Automatyczne uzupełnianie zwiększa bezpieczeństwo pracy ze względu na brak bezpośredniego kontaktu z goracym klejem.

Głowice aplikujące

Aerto

Ostatnia generacja elektropneumatycznych głowic klejowych w powiązaniu z zużyciem niezwykle wydajnego modułu oraz innowacyjnej technologii uszczelnień oferuje niezawodność, prostą obsługę oraz wysoką częstotliwość pracy z perfekcyjnym odcięciem. Głowica aerto pracuje z bardzo szerokim zakresem klejów. Nawet najbardziej wymagające kleje używane na liniach pracujących z bardzo wysokimi prędkościami nie są dla niej problemem.

HME-500

Aplikatory punktowe HME-500 są dedykowane do wysokich prędkości produkcyjnych, gdzie duży nacisk kładzie się na dokładność oraz zachowanie czystości linii. Są one kombinacją niezawodności elektromagnetycznie sterowanych pistoletów na zimno oraz specjalnych cech głowic na gorąco. Głowice HME są niezwykle szybkie, wytrzymałe i proste w serwisowaniu. Ich kompaktowa konstrukcja bez przyłączy powietrza oraz zaworu elektromagnetycznego pozwala na ich instalację w bardzo ograniczonej przestrzeni. Są one zgodne z certyfikatami UL/CSA.

HM-500

Szeroki zakres pojedynczych głowic oraz multigłowic służy do aplikacji punktowej, liniowej, sprayowej lub szczelinowej. Możliwość wyboru dyszy powoduje, że typ HM-500 D jest uniwersalnym rozwiązaniem dla wielu procesów produkcyjnych. Głowice HM-500 są mniejsze niż odpowiedniki konkurencji, są wykonane z wyższej jakości materiałów a ich dokładność jest zauważalna na pierwszy rzut oka. Ich najważniejsze cechy to wytrzymałość i niezawodność. Głowic nadają się do aplikacji klejów o średniej i wysokiej lepkości. Dzięki zastosowaniu niezwykle mocnego systemu pneumatycznego głowica może rozpocząć swoją pracę bez trudu nawet po długim przestoju produkcji. Głowice te mogą pracować zarówno ze sterownikami Baumer hhs jak i sterownikami PLC. Bumer hhs oferuje również różnego rodzaju osłony izolacyjne, które zwiększają bezpieczeństwo pracy jak i redukują straty ciepła.

Dokładnie wyselekcjonowane materiały do produkcji iglicy z węglika spiekanego i nierdzewnej dyszy zapewniają długą żywotność. Głowica spełnia normy UL/CSA.

Aplikacja flexicoat

Rozwiązanie flexicoat oferuje nową elastyczność w aplikacji kleju. Wieloletnie doświadczenie firmy Baumer hhs w produkcji pistoletów szczelinowych zapewnia możliwość różnorodnej aplikacji: ciągłej, przerywanej, wąskiej, szerokiej. Głowice szczelinowe flexicoat zaskakują jakością aplikacji oraz prostotą użycia oraz długożywotnością.

A – Głowice szczelinowe

System aplikacji szczelinowej jest bardzo elastyczny i pozwala na nanoszenie kleju w różnych konfiguracjach. Sercem pistoletu jest moduł klejący, który może pracować z bardzo dużą częstotliwością, co w rezultacie umożliwia pracę z prędkością produkcyjną wcześniej nieosiągalną.

Elastyczna w użyciu

Głowice szczelinowe służą do pokrywania całej powierzchni produktu lub aplikacji przerywanej.  Kluczowym dla wydajności jest różnorodność możliwych wzorów aplikacji kleju. Głowice aplikujące Baumer hhs plasują się pośród najszybszych głowic na rynku. Opatentowane głowice pneumatyczno-elektryczne operują z częstotliwością do 200 Hz, a dla jeszcze bardziej wymagających prędkości do 400 Hz (głowice elektryczne). Oznacza to, że mamy możliwość wyboru wielu wzorów klejenia nawet przy bardzo dużej prędkości., od prostych pasków poziomych i pionowych do szachownicy, kraty czy wzoru w dowolnej kombinacji.

Elastyczna w montażu

Każda maszyna ma inną sytuację montażową oraz przestrzeń pozwalającą na instalację aplikatora. Głowice flexicoat mają bardzo kompaktową budowę, dzięki czemu doskonale nadają się do instalacji na również na mniejszych maszynach.

Elastyczna aplikacja

Rodzaj aplikacji kleju jest wyznaczany przez produkt. System flexicoat może być łatwo przystosowany do warunków produkcyjnych i do pracy z wymaganym typem kleju. Głowice szczelinowe Baumer hhs dostępne są zarówno do klejów dyspersyjnych jak i klejów na gorąco. Nadają się również do aplikacji od spodu produktu.

Szybka adaptacja do nowych produkcji

System flexicoat pozwala na bardzo szybką zmianę wzoru klejenia w kilku prostych krokach.

B – Flexicoat PSA

Elastyczne rozwiązanie do aplikacji klejów wiecznie żywych w przemyśle tektury falistej. Zróżnicowane metody transportu wymagają opakowań, które dobrze zabezpieczą produkt. Stale rosnąca sprzedaż internetowa powiązana z różnorodnością produktów o różnych rozmiarach stawia nowe wyzwania w produkcji opakowań. Aplikacja kleju na powierzchnię tektury falistej jest bardzo wymagająca ponieważ musi zostać nałożona gruba warstwa kleju, aby skompensować  nierówności powierzchni. Nasze głowice szczelinowe flexicoat montowanie SA na bardzo wytrzymałym uchwycie, który umożliwia precyzyjne ustawienie pozycji głowicy w stosunku do powietrzni produktu. Opatentowana prowadnica produktu oparta na bazie mechanizmu sprężynowego skutecznie niweluje nierówności powierzchni kompensując je grubością warstwy nałożonego kleju. Bardzo dokładne odcięcie zapobiega aplikacji kleju w niechcianych częściach produktu jak również przyczynia się do utrzymania linii produkcyjnej w czystości.

Węże grzewcze

Węże grzewcze transportują płyn/klej do głowic klejowych przy zachowaniu optymalnej temperatury. Wyposażone są w czujniki temperatury i mogą ją kontrolować na wszystkich poziomach począwszy od zasobnika po  głowicę aplikującą. Węże jak i głowice klejowe komunikują się automatycznie, więc nie ma potrzeby ich parametryzacji.

Struktura węża grzewczego:

Wąż wewnętrzny:
– plastik odporny na temperaturę,
– bardzo niski współczynnik tarcia,
– wysoka odporność na substancje chemiczne,
– wysoka odporność na ciepło,
– wysoka odporność na zużycie.

Osłona ze stali nierdzewnej – chroni wąż wewnętrzny

Przewodnik cieplny – jest owinięty wokół osłony i utrzymuje jednolitą temperaturę na całej długości węża

Czujnik PT 100 – monitoruje temperaturę

Wąż silikonowy – wytrzymała ochrona i izolacja cieplna

Warstwa wierzchnia – włókno poliamidowe

Zapraszamy do kontaktu. Doradzimy. Pomożemy.

Kontakt ws. produktu

Dział systemy klejące i serwis

Wiktor Gruchociak
tel: +48 604 481 113

Jako firma stawiamy na nieustanny rozwój. Zależy nam na tym, by świadczone przez nas usługi i dostarczane produkty były zgodne z Państwa oczekiwaniami. Zachęcamy więc do pozostawienia opinii na nasz temat.

Najnowsze aktualności

Międzynarodowe targi techniki pakowania i etykietowania

Zapraszamy wszystkich obecnych oraz przyszłych Klientów na nasze stoisko na Międzynarodowych targach techniki pakowania i etykietowania TAROPAK. Targi odbędą się w dniach 27-29 września br., a nasza firma będzie miała swoje stanowisko oznaczone numerem 45 w Hali 6, w...

AB System wspiera Powiat Leszczyński

W związku z zainstniałą sytuacją epidemiologiczną, firma AB System postawnowiła wesprzeć Powiat Leszczyński, przekazując 1000 litrów środków dezynfekujących, za co otrzymaliśmy podziękowanie od Starosty Leszczyńskiego Pana Jarosława Wawrzyniaka. Poniżej treść...

Nowej generacji sterownik Xact

Przedstawiamy Państwu nowoczesny i zarazem przełomowy sterownik Xact. Ze względu na bardzo dobre przełożenie ceny do funkcjonalności znajduje on zastosowanie zarówno w małych, jak i średnich firmach.Pobierz kartę produktu w wersji anglojęzycznej:Karta produktu...

Podejście jakościowe

Nasza firma stawia na nieustanny rozwój. Dlatego od lat regularnie poddajemy się audytom jakościowym.

AB SYSTEM Sp. z o.o.
ul. Wolności 18
64-130 Rydzyna

tel.: +48 65 526 00 00
fax: +48 65 526 00 00

e-mail:
info@ab-system.eu